تیتر روزسینمای ایران

بیانیه اصغر فرهادی در پاسخ به چه کسی است؟

اصغر فرهادی با انتشار بیانیه‌ تند و تیزی که برخی آن را صریح‌ترین اظهارنظر این فیلمساز در سال‌های اخیر دانسته‌اند به برخی گفته‌ها درباره خودش پاسخ داد.

فرهادی که این روزها «قهرمان» را بر روی پرده سینماها دارد و هم از سوی برخی رسانه‌های فارسی‌زبان خارج از کشور هم از سوی برخی رسانه‌ها و جریان‌های داخلی مورد انتقاداتی قرار گرفته در پاسخ به مدیر گروه مستند بنیاد روایت فتح که او را «فیلمساز تیزهوشی که هم حکومت را دارد هم بیرون حکومت را» دانسته بود، بیانیه صریحی منتشر کرد.

داود مرادیان مدیر گروه مستند بنیاد روایت فتح در بخشی از گفت‌وگو با خبرگزاری مهر گفته بود: «اصغر فرهادی با هر آن که دوست داشته است فالوده خورده و می‌خورد. همین اصغر فرهادی چقدر با جریان روشنفکری نزدیک است؟ کاملا در بطن جریان روشنفکری حضور داشته و دارد.»

اصغر فرهادی در بخشی از بیانیه‌اش می‌نویسد: در تمام سال‌ های گذشته بنا بر این داشتم که از ورود به هر حاشیه‌ ای پرهیز کنم و همواره تمرکزم بر نوشتن و فیلم ساختن باشد. تصورم بر این بود که پاسخ بسیاری از حاشیه ها، تهمت ها و تخریب‌ ها در حاصل کارم داده می‌شود و نیاز به توضیحی نیست. اما این سکوت، برخی را بر آن داشته تا یکسویه هرآنچه را در ذهن بافته‌اند بروز دهند، با این اطمینان که فرهادی ورود نخواهد کرد و پاسخی هم نخواهد داد.

فرهادی در بخش‌هایی دیگر نوشته: شما که سال‌ ها براى فرار از پذیرش مسئولیت خود سعى در جا انداختن واژه‌ى «سیاه‌نمایى» در کنار تک‌تک فیلم های من کردید و شگفت که در سوى مقابلتان همین تلاش براى متهم کردن من به سفیدنمایى در جریان است!

اگر تا به حال از آزارهایی که برای من پیش آورده‌ اید سخن به میان نیاورده ام تنها به این دلیل بوده که نخواسته‌ ام راهم را جز با کارم که به آن ایمان دارم پیش ببرم؛ هرگز گمان نکنید که از سر همراهی با شما بوده است.

اگر معرفی فیلم من از سوی ایران برای مراسم اسکار شما را به این نتیجه رسانده که من زیر سایه‌ی پرچم شما هستم، صراحتا اعلام می‌کنم که هیچ مشکلی با لغو این تصمیم ندارم. دیگر برایم سرنوشت فیلمی که با جان و دل ساخته‌ ام، مهم نیست؛ چه در ایران، چه در بیرون از ایران. این فیلم ساخته شده است و اگر جانی داشته باشد می‌ ماند، اگر نه، فراموش می‌ شود.

متاسفم که تلاشم برای ماندن در ایران، ساخت فیلم در ایران و نمایش آن در ایران، این تعبیر را با خود همراه دارد که او در حال یک بازی دوسویه است. من همواره با تمام وجودم نوشته‌ ام و فیلم ساخته‌ ام. کسانی که از نزدیک مرا می‌ شناسند می‌ دانند همیشه عاشق زندگی در میان این مردم و فیلم ساختن برایشان بوده‌ ام، با آن که امکان کار و زندگی در هر جای دیگر از دنیا و به دور از حاشیه‌ ها را داشته ام.

اما گویی این بار تلاشی گسترده از هر سوی در کار است تا این عشق و امید به سمت دلسردی برود، تعدادی با نشر خاطره‌ های تحریف شده و جعلی، عده‌ ای دیگر با تهمت و ادعاهای خلاف واقع، برخی هم با انتساب من به حکومت.
گرچه اطمینان دارم که بدخواهان همچنان به راه خود می‌روند اما به احترام آنان که در پی حقیقت اند، این نوشته را منتشر می‌کنم و به زودی سعی خواهم کرد درباره‌ی حواشی دیگر نیز با صراحت صحبت کنم.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا