درباره سینماپلاک

 

خنک آن قماربازی که بباخت هر چه بودش
بنماندش هیچش الا، هوس قمار دگر!

از سینما می‌نویسیم. فیلم می‌بینیم و می‌خوانیم و می‌نویسیم. هر بار با موشکافی بیش‌تر. از سینما گفتن و از سینما نوشتن کسب و کار یک عاشق سینما است و چه ادعای بزرگی است که بگوییم عاشق سینما هستیم. ما در مسیر عاشقان سینما راه می‌رویم و مشق می‌کنیم رویاپردازی و خیال‌بافی خاص هنر هفتم را.

سینماپلاک از دل یک درددل دوستانه پدید آمد. از روزی که با دوستی که حالا مدت‌‌هاست زیر آسمان آبی نفس نمی‌کشد از جای خالی یک رسانه سینمایی بی‌طرف و مستقل گفتیم و بعد رویاپردازی‌مان در جلسات مختلف جدی و جدی‌تر شد تا رسیدیم به انتخاب اسم و دریافت مجوز و راه‌اندازی رسانه‌ای که در آن از سینما بنویسیم؛ بدون حب و بغض و بدون چشم‌داشتی به خوشایند دیگران یا نگرانی از دلخوری نهادهای قدرت!

رسانه سینمایی ما بعد از گذراندن مسیر چندماهه بوروکراسی دریافت مجوز از معاونت مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد در نهایت با نام «سینماپلاک» مجوز گرفت. مجوزی که پس از جوان‌مرگی همکار و دوست عزیزمان اشکان منصوری حکم نوش‌داروی پس از مرگ سهراب را داشت و سعی کردیم به دست فراموشی بسپاریمش اما با یادآوری امید و انگیزه‌ای که اشکان را برای راه‌اندازی این رسانه بر سر راهمان قرار داده بود، این فراموشی امکان‌پذیر نبود.

پس خود را به دست تقدیر سپردیم و با اندک سرمایه مادی و کوهی از امید و انگیزه برآنیم تا همزمان با روز ملی سینما، ۲۱شهریور ۱۴۰۰ «سینماپلاک» را پیش چشم مخاطب پیگیر و جدی سینما عرضه کنیم.

قرارمان بر نوشتن از سینما است. در این راه تا جایی که ممکن است سعی می‌کنیم بی‌‌طرف باشیم و این بی‌طرفی، تنها در دوگانه میان سینما و دلخوری یا خوشایند نهادهای قدرتمند و پلتفرم‌های ثروتمند، نقض می‌شود و تمام‌قد در دفاع از سینما خواهیم ایستاد.

بنایمان بر صداقت است و تعامل. «سینماپلاک» آمده تا جایی باشد برای همه دوستداران سینما. که وقتی دلشان از دیدن یک پلان جذاب یا سکانس هیجان‌انگیز و یا یک نمای درست غنج رفت و خواستند حس‌شان را با دیگر علاقمندان به سینما به اشتراک بگذارند، با آدرس درست به سراغ «سینماپلاک» بیایند و از سینما بگویند و بنویسند و درباره‌اش بخوانند.

نقد جدی و درست، همان چیزی است که معتقدیم این روزها هم محصولات سینما، تلویزیون و نمایش خانگی و هم عرصه مدیریت فرهنگی بیش از هر چیزی به آن نیاز دارد. پس صراحت را چراغ راه قرار می‌دهیم و بی‌پرده و رک از کاستی‌ها می‌نویسیم و کارهای درست و نکات مثبت را پیش چشم مخاطب برجسته خواهیم کرد.

بیش از هر کسی به کاردرست بودن رقبایمان واقفیم و بیش از رقابت، روی رفاقتی که با آنها داریم حساب کرده‌ایم و کیست که نداند رقیب قدرتمند روند پیشرفت را سرعت می‌بخشد. بنابراین دست تمام کهنه‌کاران عرصه رسانه‌های سینمایی را به گرمی می‌فشاریم و در راه هدف مشترک که ارتقای سطح سینما، تلویزیون و نمایش خانگی ایران است در کنار هم قدم برمی‌داریم.