تیتر روزسینمای ایران

داوران ایرانی، فیلم‌های جهانی/به بهانه انتخاب لیلا حاتمی برای داوری در ونیز

پس از اصغر فرهادی و نیکی کریمی، لیلا حاتمی سومین داور ایرانی یک جشنواره معتبر 2022 است

مصطفی قاسمیان-سینماپلاک؛ دیروز با معرفی رسمی هیئت داوران هفتاد و نهمین جشنواره فیلم ونیز، مشخص شد لیلا حاتمی داور بخش اصلی این رویداد سینمایی معتبر شده است. با انتخاب او پس از داوری اصغر فرهادی در جشنواره فیلم کن و نیکی کریمی در جشنواره ترایبکا، سه‌گانه داوری‌های سینماگران ایرانی در جشنواره‌های معتبر 2022 تکمیل شد.

نیکی کریمی و حضور در کنار رابرت دنیرو

نیکی کریمی داور جشنواره ترابیکا
نیکی کریمی در جشنواره ترایبکا

نیکی کریمی یک ماه پیش در جشنواره ترایبکا که سه دهه پیش توسط رابرت دنیرو بنیان‌گذاری شد، داوری کرد. این جشنواره اگرچه رده الف رقابتی نیست، اما به علت آن که محل حضور تعدادی از آثار مستقل سینمای آمریکاست، اهمیت زیادی دارد. نکته جالب درباره نیکی کریمی، آن است که او در سال‌های فعالیت حرفه‌ای، سابقه‌ای فوق‌العاده در داوری جشنواره‌های معتبر بین‌المللی دارد و تا به حال عضو هیئت داوران لوکارنو، برلین، کارلووی واری و گوا بوده و حتی ریاست هیئت داوران جشنواره رده الف شب‌های سیاه تالین را هم بر عهده داشته است.

اصغر فرهادی و حضور پرحاشیه در کن2022

اصغر فرهادی در جشنواره کن2022
اصغر فرهادی در جمع هیات داوران کن2022

اصغر فرهادی که پارسال جایزه بزرگ جشنواره فیلم کن را گرفت، امسال عضو هیئت داوران بخش اصلی این جشنواره بود؛ جشنواره‌ای که برای ایرانیان بسیار پرخبر دنبال شد. از حواشی فیلم «برادران لیلا» در این رویداد تا اعطای جایزه این جشنواره فرانسوی به فیلم پرحاشیه «عنکبوت مقدس». درباره ارتباط فرهادی با جایزه گرفتن فیلم علی عباسی و جایزه نگرفتن فیلم سعید روستایی هم صحبت‌های زیادی شد که مشخص نشد چقدر واقعیت دارد.

لیلا حاتمی و چالش حضور در ونیز2022

لیلا حاتمی داور ونیز شد

لیلا حاتمی هم اوایل شهریورماه، در یکی از آخرین جشنواره‌های مهم سال 2022، عضو هیئت داوران بخش اصلی است و در این رویداد، همکار جولین مور ستاره برنده اسکار سینمای آمریکا که امسال رئیس هیات داوران ونیز است، خواهد بود. تعدادی فیلم از جمله «شب، داخلی، دیوار» ساخته تازه وحید جلیلوند و «تفریق» به کارگردانی مانی حقیقی، از جمله آثاری‌اند که گفته می‌شود سودای حضور در ونیز در سر دارند. هنوز فهرست فیلم‌های دوره جدید قدیمی‌ترین جشنواره سینمایی جهان اعلام نشده، اما با احتمال حضور یکی دو فیلم ایرانی در این رویداد، می‌توان روزهای پرخبری را برای جشنواره ونیز و لیلا حاتمی پیش‌بینی کرد.

 

هیات داوران این دوره قدیمی‌ترین جشنواره سینمایی 

امسال در کنار لیلا حاتمی بازیگر سرشناس ایرانی، کازوئو ایشی‌گورو نویسنده برنده نوبل ادبیات ژاپنی، ماریانو کان (کارگردان، فیلمنامه‌نویس و تهیه‌کننده آرژانتینی)، لئوناردو دی‌کاستانزو (کارگردان و فیلمنامه‌نویس ایتالیایی) و رودریگو سوروگوین (کارگردان، فیلمنامه‌نویس و تهیه‌کننده اسپانیایی) دیگر اعضای هیات داوران را تشکیل می‌دهند.

هیئت داوران جشنواره ونیز مسئولیت انتخاب شیر طلایی بهترین فیلم، شیر نقره‌ای (جایزه بزرگ هیات داوران)، شیر نقره‌ای (بهترین کارگردانی)، جام ولپی برای بهترین بازیگر زن و بهترین بازیگر مرد، جایزه هیات داوران، جایزه بهترین فیلمنامه، جایزه «مارچلو ماسترویانی» برای بهترین بازیگر نوظهور جشنواره را بر عهده دارند.

داوری لیلا حاتمی در یک جشنواره معتبر جهانی البته بی‌سابقه نیست. او پیش از این در سال ۲۰۱۴ یکی از داوران بخش رقابتی اصلی جشنواره فیلم کن بود و جایزه خرس نقره‌ای بهترین بازیگر جشنواره برلین را برای فیلم سینمایی «جدایی نادر از سیمین» به کارگردانی اصغر فرهادی و جایزه بهترین بازیگر زن جشنواره فیلم کارلووی واری برای فیلم «پله آخر» به کارگردانی علی مصفا را نیز در کارنامه دارد.

او همچنین در سال 1391 از سوی دولت فرانسه نشان لژیون دونور که بالاترین نشان افتخار کشور فرانسه است و توسط ناپلئون بناپارت پایه‌گذاری شده است را دریافت کرد.

هفتاد و نهمین جشنواره فیلم ونیز، قدیمی‌ترین جشنواره سینمایی جهان، از تاریخ ۳۱ آگوست تا ۱۰ سپتامبر (۹ تا ۱۹ شهریور) در ایتالیا برگزار می‌شود.

 

جشنواره فیلم ونیز در ویکی‌پدیا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا