تیتر روزتلویزیون

۳ماه و فقط یک سریال قابل دفاع/این برای صداوسیما قابل قبول است؟

سه ماه از شروع سال 1401 می‌گذرد و در این مدت تنها «زیرخاکی3» تنها سریال با کیفیت صداوسیما است که روی آنتن تلویزیون رفته است.

سینماپلاک؛ پیمان جبلی پس از نشستن بر مسند ریاست صداوسیما حکم به توقف 15سریال که در مراحل مختلف از تولید تا پیش‌تولید بودند داد و تلاش کرد تا ساخت سریال‌هایی را در دستور کار قرار دهد که از لحاظ کیفیت و محتوا برآیند نظرات خودش و تیم همفکرش باشند اما به نظر می‌رسد همچنان سریال‌های تلویزیون از نظر کیفیت روند نزولی دارند و نتوانسته‌اند توجه مخاطب را جلب کنند.

مصطفی قاسمیان روزنامه‌نگار حوزه سینما و تلویزیون در کانال تلگرامی‌اش نوشت: در فصل بهار، وقتی سریال‌ها به عنوان مهمترین عامل جذب مخاطب را بررسی می‌کنیم، مشخص می‌شود که اوضاع به هیچ وجه خوب نیست. اگرچه همه سریال‌های بهاری محصول دوره جدید نیستند، اما این شکست‌های متوالی، در دو بازه طلایی نوروز و رمضان طبیعی نیست.

در ۳ ماه اول سال جدید، «زیرخاکی ۳» تنها سریال خوب و باکیفیت تلویزیون بود که آن هم با وجود پخش نوروزی، به مرز مخاطب ۷۰ درصدی نرسید. آمار مخاطب سریال‌های ماه رمضان فاجعه بود؛ دو سریال پربیننده‌تر حدود ۳۰ درصد مخاطب داشتند و بقیه کمتر. بعد از رمضان هم اوضاع بهتر نشد و دو شبکه به پخش سریال‌های تکراری یا خارجی رو آوردند.

از «حکم رشد» هم هنوز آمار رسمی مخاطب منتشر نشده و فقط می‌توان به کیفیت آنچه که دیده شده، استناد کرد. آیا این سریال قابل دفاع بود؟ «حکم رشد» از نظر حال‌وهوای جنوب‌شهری و نمایش لات‌ها، شباهت‌هایی به «یاغی» داشت، اما آیا توانست کمی به کیفیت آن نزدیک شود؟ با احتساب آنچه گفته شد، آیا تنها یک سریال قابل قبول در یک‌چهارم زمان سال، طبیعی است؟

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا