تیتر روزسینمای ایران

آغاز داغ فصل جوایز سینمایی با درخشش فرهادی

گام بلندی که “قهرمان” به سوی اسکار برداشت.

 

هیات ملی نقد فیلم آمریکا (NBR) به روال هر سال اولین جایزه مهمی سینمایی است که برترین‌های سینما را معرفی می‌کند. امسال نیز در آغاز فصل جوایز سینمایی که به اسکار ختم خواهد شد با اهدای دو جایزه به اصغر فرهادی و فیلم جدیدش «قهرمان» کار را شروع کرد.

هیات ملی نقد فیلم از قدیمی‌ترین نهادهای سینمایی آمریکا است که سال ۱۹۰۹ پایه‌گذاری شد. سینمادوستان، دانشگاهیان، سینماگران و کارشناسان فیلم اعضای این هیات را تشکیل می‌دهند.

این جایزه این بار هم به اسکار ختم می‌شود؟

اصغر فرهادی در حالی از هیات ملی نقد فیلم جوایز بهترین فیلم بین‌المللی و بهترین فیلمنامه اورجینال را گرفت که از آغاز در میان مدعیان اصلی پیش‌بینی‌های برندگان اسکار بود و با این جایزه گام بلندی در این مسیر برداشت.

این بار اول نیست که فرهادی برنده جایزه هیات ملی نقد فیلم می‌شود. او پیش از این با فیلم‌های برنده اسکار «جدایی نادر از سیمین» و «فروشنده» هم برنده این جایزه شده بود. البته هر بار فقط جایزه بهترین فیلم غیرانگلیسی‌زبان (بین‌المللی) را گرفته بود. اما این بار جایزه بهترین فیلمنامه اورجینال را نیز دریافت کرده است.

آغاز داغ فصل جوایز سینمایی با درخشش اصغر فرهادی

در این میان جایزه بهترین فیلمنامه اقتباسی را جوئل کوئن برای نوشتن فیلمنامه «تراژدی مکبث» از آن خود کرد. او این اثر را با اقتباس از نمایشنامه مشهور «مکبث» از ویلیام شکسپیر نوشته است. در این فیلم شاهد کار انفرادی برادران کوئن هستیم و جوئل بدون اتان به تنهایی کارگردانی و فیلمنامه «تراژدی مکبث» را به عهده گرفته است. برونو دل‌بونل برای کار درخشانش در این فیلم جایزه بهترین فیلمبردار هیات ملی نقد فیلم را دریافت کرد. دی‌بونل فرانسوی فیلمبرداری «سرنوشت شگفت‌انگیز املی پولن» را در کارنامه دارد.

پل توماس اندرسون و بهترین فیلم

امسال فیلم «لیکریش پیتزا (پیتزای شیرین‌بیان)» جایزه بهترین فیلم هیات ملی نقد فیلم را از آن خود کرد. این فیلم به کارگردانی پل توماس اندرسون جایزه بهترین کارگردانی را به خانه برد. «لیکریش پیتزا» کمدی درامی با بازی برادران سفدی و بردلی کوپر است.

پل توماس اندرسون در این فیلم علاوه بر کارگردانی، نوشتن فیلمنامه و فیلمبرداری را نیز خودش انجام داده است. اندرسون یکی از تهیه‌کنندگان «لیکریش پیتزا» است و فیلمش را با بودجه ۴۰ میلیون دلاری ساخته است.

آلانا هایم یکی از اعضای گروه موسیقی «هایم» برای بازی در این فیلم به همراه کوپر هافمن جایزه‌ای به بازی درخشان بازیگران نوظهور اهدا می‌شود را دریافت کرد.

بهترین بازیگران سال

همانطور که انتظار می‌رفت بازی ویل اسمیت در فیلم «شاه ریچارد» جایزه بهترین بازیگر مرد را دریافت کرد. او در این فیلم در نقش پدر سرنا و ونوس ویلیامز تنیسورهای مشهور آمریکایی ظاهر شده است. فیلم «شاه ریچارد» اکنون در حال اکران است اما گیشه چندان موفقی ندارد.

آغاز داغ فصل جوایز سینمایی با درخشش اصغر فرهادی

راشل زگلر برای بازی در عاشقانه موزیکال «داستان وست‌ساید» جایزه بهترین بازیگر زن را دریافت کرد. او در این فیلم به کارگردانی استیون اسپیلبرگ کنار انسل الگورت جلوی دوربین رفته است.

در بخش جوایز نقش‌های مکمل «شاه ریچارد» ‌باز هم جایزه برد و آنژنو الیس جایزه بهترین بازیگر زن نقش مکمل را برای بازی در این فیلم دریافت کرد. کیران هایندز بازیگر سرشناس ایرلندی سینما نیز برای بازی در فیلم «بلفاست» جایزه بهترین بازیگر مرد نقش مکمل را دریافت کرد. «بلفاست» به کارگردانی کنت برانا رقیب جدی «لیکریش پیتزا» در اسکار است.

فهرست کامل برندگان

بهترین فیلم: «لیکریش پیتزا»

بهترین کارگردان: پل توماس اندرسون برای «لیکریش پیتزا»

بهترین فیلمنامه اورجینال: اصغر فرهادی برای «قهرمان»

بهترین فیلمنامه اقتباسی: جوئل کوئن برای «تراژدی مکبث»

بهترین بازیگر مرد: ویل اسمیت در «شاه ریچارد»

بهترین بازیگر زن: راشل زگلر در «داستان وست‌ساید»

بهترین فیلمبردار: برونو دل‌بونل در «تراژدی مکبث»

بهترین بازیگر مرد نقش مکمل: کیران هایندز در «بلفاست»

بهترین بازیگر زن نقش مکمل: آنژنو الیس در «شاه ریچارد»

بازی برجسته (بازیگر نوظهور): آلانا هایم و کوپر هافمن در «لیکریش پیتزا»

بهترین کارگردان فیلم اولی: مایکل سارنوسکی برای فیلم «خوک»

بهترین انیمیشن بلند: «افسون» از والت‌دیزنی

بهترین فیلم غیرانگلیسی‌زبان: «قهرمان»

 

منبع: خبرآنلاین

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا