سینمای ایراننمایش خانگیویدیو ویژه

سکانس سانسورشده درخت گردو در اکران آنلاین/ویدئو

پیمان معادی در صفحه شخصی‌اش ویدئویی از بخش سانسورشده درخت گردو پس از انتشار در نمایش خانگی منتشر کرد.

سینماپلاک؛ پیمان معادی بازیگر فیلم سینمایی درخت گردو در صفحه شخصی‌اش از سانسور این فیلم پس از ورود به شبکه نمایش خانگی خبر داد. بخش سانسور شده این فیلم جمله‌ای است که کاراکتر قادر مولان‌پور با بازی پیمان معادی در دادگاه درباره مردم کُرد می‌گوید.

پیمان معادی نوشت:

داستان قادر مولان پور را که میخواندم میدانستم بازنمایی آنچه او از سر گذارنده بود در توان هیچ بازیگری نیست. نمی توانستم به خودم اجازه دهم که حتی تصور کنم رنجش را میفهمم. ولی امیدش را، ایمان به امیدش را میفهمیدم. به همین امید چنگ زدم که جانم بدهد تا روی پرده خاطره ای از کاک قادر جان بگیرد. در پایان هم نمیخواستم — و نمیتوانستم — که او را به سیزیف و رنج بی پایانش گره بزنم. نه! قربانی بودگی و سرنوشتی محتوم برازنده مردمان شریف کُرد نبوده و نیست.
برای همین در سکانس دادگاه به کارگردان فیلم، محمد حسین مهدویان، پیشنهاد دادم این دیالوگ را اضافه کنیم که «ما کردها اگر امیدمان را از دست میدادیم تا حالا از بین رفته بودیم» که ایشان بسیار استقبال کردند. اما در کمال ناباوری هنگام تماشای نسخه آنلاین متوجه شدم که این دیالوگ حذف شده است!؟ مردم سردشت ۳۵ سال بعد از آن فاجعه هنوز شب هایشان را با امید به سپیده میرسانند.
ما اما چرا اینچنین راحت امید را از همدیگر دریغ میکنیم؟

…و با این همه
ما به این جهان نیامده‌ایم
که به آسانی بمیریم!
آن‌هم در سپیده دمی
که بویِ لیمو می‌آید …

«نامرن ئەوانەی وا لە دڵی میللەتا ئەژین»
نمیمیرند انانکه در قلب مردم زنده اند

 

درخت گردو از پنجم فروردین در پلتفرم تلوبیون پلاس به صورت رایگان به نمایش درآمده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا