تیتر روزسینمای جهان

حواشی فیلمی درباره حضرت زهرا/بانوی بهشت توهین به اعتقادات مسلمانان است؟

منابع خبری خارجی خبر دادند که نمایش فیلمی با عنوان بانوی بهشت در انگلستان و برخی کشورهای اسلامی با اعتراض‌هایی مبنی بر ارائه اطلاعات اشتباه به مخاطبان همراه شده است. طبعا این‌گونه خبرها کنجکاوی برمی‌انگیزد که واقعیت ماجرا چیست؟

سینماپلاک؛ بر اساس اطلاعات منابع خارجی، فیلم سینمایی بانوی بهشت نوشته روحانی مسلمان شیعه شیخ یاسر الحبیب و کارگردانی «الی کینگ» داستان بانو فاطمه (س)، دختر حضرت محمد (ص) را به تصویر می کشد اما بسیاری این فیلم را توهین آمیز خوانده و می گویند که این فیلم اطلاعات نادرست را درباره اسلام  منتشر می کند.

این فیلم از تاریخ ۳ ژوئن در بریتانیا اکران شد و مدعی است داستان حضرت فاطمه (س) را برای نخستین بار به تصویر کشیده است. این فیلم با داستان یک کودک خردسال عراقی در دوران معاصر در حدود ۱۴۰۰ سال بعد، در هم آمیخته است.

این گزارش می‌افزاید: اخیرا سینماهای زنجیره‌ای معروف «CineWorld» در بریتانیا تمام نمایش‌های این فیلم را به دلیل اعتراضات مسلمانان لغو کرده و ضمن این که این فیلم توسط مراکش توقیف شده است و مصر، پاکستان، ایران و عراق همگی آن را محکوم کرده‌اند.

البته انتشار تیزر فیلم انگلیسی «بانوی بهشت» در سایت‌های خارجی بود که سازمان تنظیم مقررات صوت و تصویر فراگیر (ساترا) را بر آن داشت که با تفرقه‌افکنانه خواندن این فیلم، انتشار آن را در رسانه‌ های داخلی ممنوع اعلام کند.

این فیلم همچنین به برکناری یک امام جماعت از سمت مشاور دولتی دولت انگلستان منجر شده است، چرا که او متهم به حمایت آشکار از کمپین ممنوعیت نمایش فیلم «بانوی بهشت» شده است.

 

حواشی فیلم درباره چیست؟

این فیلم دو داستان جداگانه را به تصویر می‌کشد که ۱۴۰۰ سال را در بر می‌گیرد. داستان امروزی لیث، پسر جوان عراقی را دنبال می کند که پس از کشته شدن مادرش در جنگ توسط زنی به نام بی بی فاطمه به فرزندی پذیرفته می‌شود. لیث از طریق داستان‌سرایی‌های بی ‌بی با مبارزات حضرت فاطمه (س) آشنا می‌شود و به تدریج یاد می‌گیرد که با چالش‌های دنیای امروزی خود کنار بیاید.

در خلاصه داستان این فیلم آمده است، حضرت فاطمه (س) به عنوان اولین قربانی تروریسم معرفی شده است.

«مالک شلیبک» تهیه کننده اجرایی فیلم «بانوی بهشت» در این باره به اسکای نیوز می‌گوید: «این فیلم داستان «زندگی، مبارزات و سفری را روایت می‌کند که بانو فاطمه (س) طی کرده است. ما معتقدیم که او بهترین شخصیت تاریخ است که امروز می‌توانیم از آن یاد بگیریم، تا بدانیم چگونه با مواردی مانند افراط‌گرایی، رادیکالیسم و فساد مقابله کنیم و احساس کردیم مهم است که این داستان را با جهان به اشتراک بگذاریم»

او با بیان اینکه موضوع تحریک آمیز بودن فیلم به مخاطب آن بستگی دارد، افزود: «به هر موضوع مذهبی که بپردازید، بین گروه های مختلف اختلاف نظر خواهد داشت. ما نسخه‌ای بیش از حد احساسی از تاریخ ارایه نمی کنیم و یک سال را در پیش تولید صرف کردیم تا مطمئن شویم که تاریخ را دقیق روایت می‌کنیم».

حواشی فیلمی درباره حضرت زهرا

بانوی بهشت نژادپرستانه است؟

با این اوصاف، این فیلم با واکنش شدید جامعه مسلمان روبه‌رو شده و برخی آن را توهین آمیز و همچنین نژادپرستانه خواندند. در این میان، یکی از مشکلات فراوان فیلم، به تصویر کشیدن پیامبر عظیم‌الشان اسلام است. اگرچه هیچ بازیگری نقش حضرت محمد (ص) یا حضرت فاطمه(س) را بازی نکرده است (تصاویر کامپیوتری هستند)، این امر باعث خشم جامعه مسلمانان شده است که تصویرگری پیامبر (ص) را کفرآمیز می‌دانند.

همچنین انتقادات زیادی از این فیلم به دلیل نمایش چندین شخصیت دیگر از جمله یاران پیامبر اسلام، ابوبکر و عمر بن الخطاب، اولین خلفای اسلام، صورت گرفته است.

«علیم مقبول» سردبیر مذهبی بی‌بی‌سی، می‌گوید که انتقادها بر شیوه «یاسر الحبیب» فیلمنامه‌نویس در به تصویر کشیدن چهره‌های برجسته اسلام سنی‌هاست، به این معنی که بین اقدامات آنها با گروه داعش در عراق مقایسه‌هایی در فیلم وجود دارد.

کمپین علیه فیلم به دلیل اطلاعات نادرست

 

کمپینی در فضای مجازی بریتانیا راه‌اندازی شده و اکنون بیش از ۱۲۶۰۰۰ نفر آن را امضا کرده اند و خواستار حذف فیلم از اکران عمومی در همه سینماها شده‌اند؛ چرا که این فیلم را به انتشار اطلاعات نادرست درباره اسلام و بی‌احترامی مستقیم به پیامبر اسلام متهم کرده‌اند.

با وجود اعتراض بسیاری به این فیلم، عده‌ای هم هستند که حمایت خود را از فیلم اعلام کرده‌اند و گفته‌اند که سینماها نباید تسلیم معترضان شوند.

«مالک شلیبک» تهیه‌کننده فیلم «بانوی بهشت» نیز تصریح کرده که مردم در نقد فیلم آزادند و نظرات خود را دارند اما اعتراض‌ها فراتر از حد رفته و تلاشی برای سانسور افراد دیگر با دیدگاه‌های متفاوت است.

بر اساس اعلام سایت IMDb هزینه ساخت این فیلم ۱۵ میلیون دلار بوده است اما این فیلم کمی بیش از ۵۰ هزار دلار در گیشه فروخته است.

منبع: ایسنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا