انتخاب سردبیرسینمای ایران

حامد سلیمان زاده داور گلدن گلوب شد

حامد سلیمان زاده یکی از داوران مراسم جوایز «گلدن گلوب» 2023 در آمریکا شد.
سینماپلاک؛ حامد سلیمان زاده منتقد، پژوهشگر، مدرس بین‌المللی و فیلمساز ایرانی به عنوان یکی از داوران هشتادمین دوره مراسم جوایز «گلدن گلوب» 2023 در کشور آمریکا انتخاب شد.
حامد سلیمان‌زاده که پیش از این، داوری جشنواره‌های معتبر و مهم سینمای جهان از جمله؛ کن فرانسه، برلین آلمان، گوتنبرگ سوئد، اُبرهاوزن آلمان، استانبول ترکیه و … را در پرونده هنری خود دارد، اولین ایرانی در طول ادوار برگزاری مراسم سینمایی و تلویزیونی معتبر جوایز «گلدن گلوب» Golden Globe Awards یکی از معتبرترین رویدادهای اهدای جوایز فیلم و تلویزیون در
آمریکا به شمار می‌رود؛ که به عنوان رأی‌دهنده در بخش سینما حضور دارد.
این دعوت از سمت انجمن مطبوعات خارجی هالیوود (Hollywood Foriegn Press Asssociation) صورت گرفته است که وظیفه برگزاری مراسم گلدن گلوب در لس آنجلس آمریکا را بر عهده دارد و هشتادمین دوره آن قرار است در ماه ژانویه سال 2023 در منطقه بورلی هیلز در شهر لس آنجلس در کشور آمریکا برگزار شود.
انجمن مطبوعات خارجی هالیوود (HFPA) یک سازمان غیرانتفاعی متشکل از روزنامه‌نگاران و عکاسانی است که از فعالیت‌های تلویزیونی و سینمایی ایالات متحده آمریکا برای رسانه‌های دیداری و نوشتاری گزارش می‌دهند. این انجمن حدود 105 عضو از 55 کشور جهان دارد و امسال با تغییرات جدید بیش از 100 نفر منتقد و روزنامه‌نگار دیگر از کشورهای مختلف جهان را به عنوان
رأی‌دهنده مراسم گلدن گلوب دعوت کرده است.
حامد سلیمان‌زاده هم اکنون ساکن شهر برلین در کشور آلمان است و به عنوان پژوهشگر و مدرس در زمینه فیلم و فلسفه با دانشگاه هنرهای برلین (UdK) همکاری دارد.
جوایز گلدن گلوب، مجموعه جوایزی است که هر ساله در آمریکا و توسط اعضای انجمن مطبوعات خارجی هالیوود به بهترین تولیدات سینمایی و تلویزیونی، هم داخلی و هم خارجی اهدا می‌گردد. «جدایی نادر از سیمین» به کارگردانی اصغر فرهادی نخستین فیلم فارسی‌زبان است که توانسته در سال ۲۰۱۲ برای بهترین فیلم خارجی این جایزه را کسب کند و در سال‌های ۲۰۱۴، ۲۰۱۷ و ۲۰۲۲ به ترتیب ایران با فیلم‌های «گذشته»، «فروشنده» و «قهرمان» در بخش بهترین فیلم غیر انگلیسی‌زبان حضور داشت و نامزد دریافت جایزه بود.

عکس از سامان ابوطالبی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا