انتخاب سردبیرسینمای ایران

وزیر فرهنگ: کلمه ممنوع التصویر خشن است!

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: ممنوع التصویر کلمه بدی است به دوستان گفتم استفاده نکنند!

سینماپلاک؛ محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی واژه ممنوع التصویر را واژه‌ای خشن با بار معنایی منفی می‌داند و توصیه می‌کند آن را به کار نبرند.

اسماعیلی که این روزها در مجموعه‌های فرهنگی و هنری زیرمجموعه‌اش با چالش‌هایی روبه‌رو شده و به خصوص در سینما حامی برخی برخوردها با سینماگرانی است که براساس بعضی معیارهای سخت‌گیرانه دچار تخلف شده‌اند در گفت‌وگویی که با ایلنا انجام داده درباره گلایه برخی بازیگران از موضوع ممنوع‌التصویری گفته است: این کلمه بدی است، به دوستان گفته‌ام از کلماتی استفاده نکنند که اندازه‌اش به فعلش نمی‌خورد.

وی همچنین در بخش دیگری از این گفت‌وگو ادامه داده: به طور مثال دوستان گفتند لب‌خوانی جرم است؛ جرم کلمه ثقیلی است. حال یک اشکالی وجود دارد که برای آن آیین‌نامه انضباطی وجود دارد. کلمات را شاید دوستان در یک مصاحبه‌ای بدون آمادگی می‌گویند که همان کلمات مسئله ایجاد می‌کند. همه این‌‌ها آیین‌نامه و قانون دارد.

وی افزود: این همه آدم‌ در فضای هنر فعالیت می‌کنند در این میان ممکن است ۴ نفر کارهایی انجام دهند که در هر  صنفی باعث شوند مشکلاتی به وجود آید، باید طبق قانون با آنها برخورد شود.

اسماعیلی در پاسخ به این سوال که آیا بنا نیست مشکلاتی از این دست حل و فصل شوند، گفت: ما در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نقش پدر را باید بازی کنیم. گاهی یک‌ جایی اشکالی وجود دارد اما ما تلاشمان را می‌کنیم. در همین آیین‌نامه‌ها که مورد اشاره است، به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اختیارات داده شده در اتفاقاتی که می‌افتد، بتواند با رعایت اقتضائات و با تدبیر مسائل را حل کند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد: من مخالف استفاده از ادبیات خشن و کلماتی که بار معنایی منفی دارد در مواجهه با اهل هنر هستم؛ چراکه ممکن است افراد خودشان را مخاطب بدانند. همیشه به همکارانم می‌گویم در مباحث حوزه فرهنگی کلماتی را به کار نبرید که ممکن است مابه‌ازای بیرونی‌اش خیلی وجود نداشته باشد اما خود کلمه آزاردهنده است، قبول دارم که اشکالاتی از این دست باید برطرف شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا