تیتر روزسینمای ایران

“قاتل و وحشی” فرم حضور در جشنواره فجر را پر کرد

‏قاتل و وحشی فرم حضور در جشنواره فیلم فجر را پر کرد.

آخرین ساخته حمید نعمت‌اله سال گذشته به دلیل آنچه نمایش سر تراشیده و گوش کاراکتر اصلی فیلم با بازی لیلا حاتمی گفته شد مجوز حضور در جشنواره سی‌ونهم را پیدا نکرد.

ماجراهای آخرین ساخته حمید نعمت‌اله حالا با سه دوره از جشنواره فیلم فجر گره خورده است.

دوره اول، جشنواره سی‌وهشتم و مشکل مالکیتی‌ای که مانع از آماده شدن و نمایش «قاتل و وحشی» در جشنواره فیلم فجر شد و سال قبل، جشنواره سی‌ونهم و ماجرای گوش لیلا حاتمی!

فیلمی که برخی منتقدان با هیجان آن را مهمترین ساخته سینمای بعد از انقلاب و برخی با کمی تخفیف مهمترین ساخته دهه۹۰ می‌دانند، حالا با عدم توفیق در کسب پروانه نمایش، عنوان غایب بزرگ سی‌ونهمین جشنواره فیلم فجر را از آن خود کرد.

مشکل «قاتل و وحشی» از سر تراشیده و گوش‌ لیلا حاتمی نشات می‌گیرد. در بخشی از فیلم این بازیگر که نقش «زیبا» را ایفا می‌کند در دام یک گروه گانگستری می‌افتد و تراشیدن موهای او در جریان یکی از شکنجه‌های این گروه رخ می‌دهد.

در ادامه داستان زیبا که برای فرار از دست این گروه بی‌رحم می‌جنگد با سر تراشیده جلوی دوربین ظاهر می‌شود که همین موضوع باعث می‌شود عضو فقهی شورای پروانه نمایش این مورد را یک ایراد شرعی تشخیص بدهد و فیلم را به محاق توقیف ببرد.

هرچند این سر تراشیده در چندین و چند فیلم از دهه۶۰ تا به امروز تکرار شده اما هنوز نظر فقهی واحدی درباره آن وجود ندارد و همین موضوع باعث تصمیمات سلیقه‌ای درباره فیلم‌ها شده است.

حالا نام قاتل و وحشی با پر کردن فرم حضور در جشنواره چهلم فیلم فجر برای سومین بار با این جشنواره گره می‌خورد.

با این تفاوت که جشنواره چهلم اولین جشنواره‌ای است که در دولت جدید برگزار خواهد شد و باید دید آیا محمد خزاعی و  مسعود نقاش‌زاده خواهند توانست برای نمایش این فیلم در مهمترین رویداد سینمایی کشور شجاعت به خرج دهند یا محافظه‌کارانه و عافیت‌طلبانه بار دیگر این ساخته حمید نعمت‌الله را از این رویداد کنار می‌گذارند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا