تیتر روزسینمای ایران

آخرین خبرها از سرنوشت سیمرغ مردمی جشنواره فجر

وضعیت تولید و مراحل فنی فیلم‌های راه‌یافته به بخش سودای سیمرغ جشنواره فجر این پرسش را به همراه دارد که آیا برای سومین سال پیاپی سیمرغ مردمی از جشنواره فجر حذف می‌شود؟

سینماپلاک؛ آخرین باری که در جشنواره فیلم فجر، جایزه سیمرغ مردمی اهدا شد، سال ۱۳۹۹ بود که فیلم «ابلق» به کارگردانی نرگس آبیار جایزه بهترین فیلم از نگاه تماشاگران را دریافت کرد؛ جایزه‌ای که البته کم حاشیه نبود و برخی سینماگران معتقد بودند به خاطر اختلال در سیستم رأی‌گیری آنلاین، وجاهت و اعتبار این جایزه باارزش کم شد.

اما جشنواره فجر بعد از آن هم برای دو سال پیاپی شاهد حذف سیمرغ مردمی شد. در سال ۱۴۰۰ و در چهلمین دوره جشنواره فیلم فجر، تاکید و تلاش دست‌اندکاران جشنواره بر انجام رأی‌گیری مردمی بود ولی در میانه‌های راه اعتراض برخی تهیه‌کننده‌ها شروع شد، چرا که تاکید داشتند یک مهندسی آراء به نفع یک فیلم در حال رخ دادن است.

در نهایت پس از تشکیل یک کمیته و یک روز مانده به اختتامیه، دبیر جشنواره از حذف سیمرغ مردمی به دلیل برخی ابهامات خبر داد.

سال ۱۴۰۱ و در چهل و یکمین جشنواره فیلم فجر نیز برخلاف پیش‌بینی‌ها شرایط آماده‌سازی آثار، جشنواره را به سمت حذف این جایزه مهم برد.

مجتبی امینی – دبیر جشنواره – پیش از شروع این رویداد در نشست خبری خود تلویحا از حذف سیمرغ مردمی خبر داد و در توضیح چرایی آن گفت: برخی فیلم‌سازان درخواست زمان بیشتری برای آماده کردن آثار خود دارند و ما موضوع این دوستان را درک کردیم وگرنه یک ماه قبل می‌توانستیم ۲۰ اثر را انتخاب کنیم و درگیر کیفیت نشویم ولی امسال ۶ فیلم با پروداکشن بزرگ داریم به همین دلیل صبر کردیم و با توجه به ترافیک استودیوها همراهی کردیم. با این حال یکسری آثار از نیمه‌های جشنواره به ناوگان اکران اضافه می‌شوند، بنابراین این‌ موارد شرایط را برای برقراری عدالت در بخش آرای مردمی فراهم نمی‌کند.

و حالا که به دوره چهل و دوم نزدیک می‌شویم پیگیری‌ها از برخی صاحبان فیلم‌ها نشان می‌دهد که گفته‌های سال قبل امینی برای امسال هم می‌تواند تکرار شود چون به نظر می‌رسد حدود چهار تا پنج فیلم در روزهای ابتدایی جشنواره برای پخش در سینماهای مردمی آماده نمی‌شوند و در حال حاضر فیلم‌هایی از بخش سودای سیمرغ همچنان در روزهای پایانی فیلمبرداری یا مراحل سنگین پست پروداکشن هستند و برای برخی دست‌اندرکاران جشنواره هم این تردید وجود دارد که این فیلم‌ها در موعد مقرر به جدول نمایش مردمی برسند.

البته برخی این پیش‌بینی را هم دارند که شاید با حذف فیلم‌هایی که با تاخیر به جشنواره می‌رسند یا محدود کردن بازه زمانی رأی‌گیری تمهیدی برای انتخاب بهترین فیلم از نگاه تماشاگران درنظر گرفته شود.

در این زمینه هنوز اطلاع‌رسانی رسمی انجام نشده، هرچند دبیر جشنواره ۶ روز قبل در یک مصاحبه تلویزیونی اطلاع‌رسانی درباره سیمرغ مردمی را به روزهای آینده موکول کرده بود.

منبع: ایسنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا