یادداشتسینمای جهان

بازنمایی ملال آور از زندگی 6 بانوی اول امریکا

یادداشتی بر اپیزود اول سریال بانوی اول

آرامه اعتمادی

 

سریال «بانوی اول» در اپیزود یک، خسته‌کننده، ملال‌آور و متفاوت از انتظار در مواجهه با یک مستند داستانی و سیاسی از شش بانوی اولِ قدرتمند و تاثیرگذار امریکاست.

«ویولا دیویس» برای نزدیک شدن به «میشل اوباما»، بازی و میمیک اغراق شده‌ای دارد و «او.تی فگبنلا» در بازیگری، بیان و ظاهر با «باراک اوباما» بسیار فاصله دارد. اولین مواجهه با خانواده اوبامای این سریال ثابت می‌کند که در داستان و بازی آن‌ها، کتاب «میشل اوباما»، تاثیر زیادی داشته.

کاراکتر «بتی فورد» با بازی «میشل فایفر» هم سر و شکل نمی‌گیرد و کلیشه‌ها و شعارهای همیشگی بر روایتِ داستان او غلبه می‌کنند.

تماشای این اپیزود تا حدی کسل‌کننده است که «جیلیان اندرسون» به عنوان همسر تاثیرگذار و فعال «روزولت» هم به دل نمی‌شیند چون کارگردان برای نشان دادن ذکاوت، قوی بودن و درایت او به نکات ساده و تکراری مثل مرافعه با اطرافیانش برای اثبات کارآمد بودن «رئیس‌جمهور روزولت» بسنده می‌کند!

اپیزود اول امتیاز بالایی نمی‌گیر‌د و باید دید در ادامه چه می‌شود!

 

کمی درباره سریال:

سریال «بانوی اول» (The First Lady) از شبکه شوتایم درباره سه نفر از تاثیرگذارترین همسران رییس‌جمهورهای آمریکا است که به بال شرقی کاخ سفید یعنی دفتر همسر رییس‌جمهور آمریکا می‌پردازد.

زندگی شخصی و سیاسی سه بانوی اول برجسته آمریکا یعنی وایولا دیویس در نقش «میشل اوباما» (همسر رئیس جمهور دو دوره گذشته آمریکا باراک اوباما (۲۰۰۹-۲۰۱۷))، میشل فایفر در نقش «بتی فورد» (همسر سی و هشتمین رئیس جمهور آمریکا جرالد فورد (۱۹۷۷- ۱۹۷۴))، جیلین اندرسون در نقش «النور رزولت» (همسر سی و دومین رئیس جمهور آمریکا فرانکلین روزولت (۱۹۳۳-۱۹۴۵)) در این سریال به تصویر کشیده می‌شود.

هر قسمت از این سریال یک ساعت است و با نفوذ در طبقات کاخ سفید اتفاقات مهم در دوره هر کدام از این بانوان اول آمریکا را بررسی می‌کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا