سینمای ایران

ادعای خسارت و جرم علیه دینامیت و گشت3

دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر در نامه‌ای به دادستان کل کشور علیه دو فیلم دینامیت و گشت3 اعلام جرم کرد.

سینماپلاک؛ محمد صالح هاشمی گلپایگانی دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور روز گذشته ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۱ در نامه‌ای خطاب به معاون حقوق عامه و پیشگیری از جرم دادستان کل کشور خواستار صیانت از جایگاه امر به معروف و نهی از منکر شد و به دو فیلم سینمایی طنز «دینامیت» ساخته سید مسعود اطیابی و «گشت ارشاد ۳» ساخته سعید سهیلی، انتقادهایی وارد کرد.

در متن هاشمی گلپایگانی آمده است: «با احترام؛ چنان که استحضار دارید امروزه با افزایش حوزه نفوذ رسانه‌های فراگیر به ویژه سینما که ترکیبی از هنر و سرگرمی را دستمایه جذب مخاطب قرار می‌دهد امکان گسترده‌ای برای شکل دادن باورها و تغییر الگوهای ذهنی شهروندان از طریق رسانه فراهم آمده است. اگر چه دستاوردهای مثبت سینما قابل کتمان نیست اما برخی چالش‌های برآمده از کژکارکردی آن نیز که طی دهه‌های اخیر به واسطه گفتمان فرهنگی و برخی جهت‌گیری‌های غیراصولی مسئولین ذی‌ربط، آسیب‌زا و تا حدودی در نسبت با ارزش‌های دینی و اخلاقی ویرانگر بوده‌اند قابل اغماض و چشم‌پوشی نیست.

طی ماه‌های اخیر دو فیلم سینمایی با عنوان «دینامیت» و «گشت ارشاد ۳» به اکران عمومی درآمده‌اند که متاسفانه هر دو آن‌ها به شکل سخیفی به تخفیف، تحقیر و تمسخر فریضه امر به معروف و نهی از منکر پرداخته است. در این رابطه ستاد امر به معروف و نهی از منکر بر اساس وظایف قانونی خود که بخشی از آن به صیانت از حریم فریضتین و حراست از دستاوردهای معنوی آن مربوط می‌شود با تکیه بر تعهد و التزام قابل تقدیر قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران به حفظ حقوق عامه و به استناد ماده ۱۲۶ قانون مجازات اسلامی مصوب ۱۳۹۲ و همچنین مواد ۶۳۸، ۵۱۳ و ۶۴۰ قانون مجازات اسلامی مصوب ۱۳۷۵ علیه مسببان و معاونان دخیل در این اقدام ناصواب اعلام جرم می‌نماید.

از حضرتعالی انتظار می‌رود در جایگاه صیانت از حقوق عامه دستور به انجام اقدام قانونی و رسیدگی به این مهم را صادر و با امعان نظر به آثار زیان بار ناشی از تخریب فرهنگی صورت گرفته در کشور تقاضا دارد؛ تمهیداتی را به منظور فرمایید تا وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی که برخلاف رسالت و وظایف فرهنگی و ارشادی خود اقدام به صدور مجوز نموده است، لااقل به میزان فروش دو فیلم مذکور تاکنون بیش از ۹۵ میلیارد تومان منابع مالی جهت تولید فیلم فاخر و رسانه‌ای با هدف جبران مافات و تعظیم فریضتین الهی در اختیار این ستاد قرار دهد.

موفقیت روزافزون جنابعالی و تمامی خدمتگزاران صدیق نظام مقدس اسلامی را از درگاه خداوند متعال مسالت دارم.»

احمد مهرانفر، پژمان جمشیدی، نازنین بیاتی، زیبا کرمعلی، نادر سلیمانی، مجید شهریاری، امید روحانی و محسن کیایی بازیگران فیلم کمدی «دینامیت» را تشکیل داده‌اند.

فیلمنامه «دینامیت» توسط حمزه صالحی و شیما بیگی به طور مشترک به نگارش در آمده است. این فیلم سینمایی که تا پایان سال ۱۴۰۰ به مجموع فروش ۵۸٬۱۷۸٬۳۷۰٬۷۴۰ تومان پرفروش‌ترین فیلم دوران کرونا شد که از «خانه فیلم» پخش می‌شد و بعد از اکران سینمایی در پلتفرم‌های شبکه نمایش خانگی به صورت آنلاین اکران شد.

فیلم سینمایی «گشت ارشاد ۳» به تهیه‌کنندگی و کارگردانی سعید سهیلی هم با مجموع فروش ۴۲٬۰۸۴٬۸۳۶٬۲۵۲ تومان دومین فیلم سینمایی پرفروش ۱۴۰۰ بود.

ساعد سهیلی، پولاد کیمیایی، امیر جعفری، بهنام بانی، میرطاهر مظلومی، نازنین کیوانی، مبینا رحمتی، اسدالله منجزی، امیر محاسبتی، اشکان عقیلی، مهدی دانایی فرد، با معرفی علیرضا خواجه نیا گروه بازیگران گشت ارشاد ۳ را تشکیل می‌دهند و اسپانسری این فیلم را برند مکنزی بر عهده دارد.

 

منبع: صبا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا